5 Pagrindinės klaidos ieškant darbo
Dauguma atvažiavę į Australiją susiduria su kultūriniu šoku, bei pasikeitusiomis darbo paieškos aplinkybėmis. Tam kad to išvengti, mes dovanojame kiekvienam “Cultureshock Australia” knygą, tai manau bus nemažas indėlis į supratimą, kokia gi Australija ir ko čia laukti.
Kadangi šiame straipsnyje kalbėsiu apie darbą, todėl koncentruojamės į klaidas kurias daro atvažiavę keliautojai iš viso pasaulio.
1. CV – siųsti ar nešti ?
Taip taip taip, tai veikia Australijoje ir mes niekada nebūtume pagalvoje tai daryti Lietuvoje. Nešant CV visada turi galimybė pabendrauti su savo tiesioginiu bosu, pristatyti save iš geros pusės kaip patį geriausią darbuotoją pasaulyje. Tokio kontakto metu jūs dažniausia būsite pakviesti į “trial”- bandomąją dieną, ar keletą valandų (kartais apmokama, kartais ne). Jeigu sulaukėte atsakymo “we will call you later” ar “we will keep your resume in our database” tai jums buvo tiesiog pasakyta NE. Todėl reikia eiti toliau ir bandyti savo laimę. Galiu pasakyti iš savo patirties, jog taip ieškodamas radau savo pirmą darbą per kelias valandas, taip surado darbus tūkstančiai keliautojų.
Noriu pastebėti, jog tai galioja darbams aptarnavime ( kavinės, barai, viešbučiai, valymai, hosteliai ir pan).
Kas nutinka su siųstu CV? Įsivaizduokite, jog ne vien jūs esate išsiuntęs, bet dar keli tūkstančiai, todėl prisistatymas turi pats iš savęs šaukti, jog esate būtent tas darbuotojas, kurio darbdaviui reikia. Iš mano žmonos patirties dirbant baro vadybininke, pasirenkami tie kandidatai, kurių cv buvo su nuotrauka, bei parašyti tvarkinga anglų kalba. O dar dažniau, tie kurie atėjo tiesiogiai ir sublizgėjo.
2. Nuotraukos. Kuomet nuotrauką įdėti į cv, o kada ne ?
Kaip ir minėjau prieš tai, nuotraukos yra geras būdas save pateikti. Visiems darbdaviams reikalingas patrauklus aptarnaujantis personalas, kuris ne tik sugebės gražiai šypsotis, bei maloniai aptarnaus klientus, bet taip pat įvykdys darbdavio užduotis. Būtent šypsojimasis ieškant darbo yra raktas į jūsų sėkmę, o dirbant pirmas valandas vadinamame “trial” net nebandykite susiraukti.
Kada nereikia siųsti ?
Jeigu ieškote darbo ofise, aukštesnėms pareigoms negu administratorius. Už personalo atranką atsakingas žmogus dažniausia kreipia dėmesį į jūsų darbinę patirtį, o ne taip kaip atrodote. Esu girdėjas iš pačių “Recruitment Agent”, jog gyvenimo aprašymai su nuotraukomis dažnai būna tiesiog neskaitomi ir atmetami kaip netinkami, kadangi tai neleidžia objektyviai įvertinti asmens gabumų. Tačiau manau pilnai galite naudoti savo nuotrauką linkedin.com tinkle ir palikti nuorodą cv, kadangi čia personalo antrankos specialistai užmes akį ir įvertins kiek jūs turite patirties, kokie atsiliepimai yra apie jus. Nesigėdinkite draugų, pažįstamų ar darbdavių paprašyti, jog trumpai parašytų rekomendaciją. Tai leis suprasti jog esate socialiai aktyvus žmogus, o tai Australijoje yra stipriai vertinama.
3. Darbas komandoje ir socialinis aktyvumas. Australijoje supratau, kaip yra svarbu būti aktyviam, maloniam, paslaugiam komandoje. Tai tikriausia yra pirmas kriterijus pagal kurį būsite vertinami. Jeigu nebūsite malonus, elgsitės grubiai, darbdavys tiesiog nesuteiks jums kito šanso.
4. Darbo patirties koncentracija. Jeigu Lietuvoje mokate daryti 15 darbų, o dar geriausia visus juos daryti vienu metu esate geriausias darbuotojas. Australijoje įmonėms reikalingi tie kurie savo darbą gali atlikti gerai ir turi patirties. Todėl kuomet rašysite savo pirmą reziume, ir ieškosite darbo bare, pamirškite vadybos, sekretorės ir kitas pareigas kurias dirbote Lietuvoje. Čia tai nesvarbu, žmonėms bus keista jog ieškosite tokio darbo, o visų trečia jūs nebūsite niekam reikalingas, todėl, kad žmonės galvos jog nesugebėsite atlikti paprasto darbo.
5. Skambučiai darbdaviams. Vienas populiariausias būdas ieškoti darbo yra skambinti. Skambučio metu galėsite pasidomėti apie pareigas, pristatyti save, bei savo darbo patirtį, susitarti pokalbiui arba tiesiogiai gausite atsakymą, ar jūs tinkate, ar ne. Taip nereikės rymoti prie el.pašto ar laukti stebūklingo skambučio į pokalbį. Nes visą tai sužinosite dabar ir čia.
Taigi padirbėję pagal šį planą galite rasti darbą jau šiandiena. Tereikia išeiti į gatvę, plačiai nusišypsoti ir užmiršti visas baimes įgytas Lietuvoje.
Gero užmokesčio!
Artūras Mickus