Kur stoti ? Gairės studentams
Šiais, kaip ir kiekvienais metais, tūkstančiai abiturientų laiko paskutinius egzaminus ir visus kamuoja dilema: kur stoti? Negana to, vyraujanti aplinkinių nuomonė, kad jeigu blogai mokysiesi – būsi valytoju ar šluosi gatves – baugina, tačiau ką ruošia mūsų ugdymo įstaigos? Ar tikrai aukštojo mokslo diplomas garantuos darbo vietą ir sotų gyvenimą?
Emigracijos statistika ir sėkmingų verslininkų pavyzdžiai kalba ką kitą. Visų pirma, derėtų pradėti nuo ugdymo sistemos. Kiekvienais metais mes girdime apie įvairias reformas, pinigų perskirstymus, mokinių bei studentų krepšelius, bet mokymo kokybė nesikeičia. Pensinio amžiaus dėstytojai bei mokytojai nepalieka auditorijų bei klasių. Vadinasi, mūsų vaikai ir toliau mokomi atgyvenusių dalykų, formuojamas klaidingas mąstymas – jei gerai mokysiesi, tai gausi gerą darbą. Šešioliką metų mums buvo plaunamos smegenys, o kai išeiname iš informacijos srauto beprotnamio, suprantame, kad dabar prasidės išgyvenimo mokykla ir žinios, kurias gavome trindami ir taip suplyšusius džinsus, mums nieko nepagelbės. Mes išėjome be emocinio pasiruošimo gyvenimui, o mūsų gautos žinios – nereikalingos. Tiesa, neaišku kokio lygios tos žinios, kai sistema mokė nusirašinėti, gudrauti ir kitais būdais apeiti geležinę sistemą vien dėl kartono lapo, kuris metai iš metų guli stalčiuje. Kai mes baigiame mokslo kankynę su tokiu niekam nereikalingu žinių bagažu, išmokę pagrindines taisykles, kaip pergudrauti sistemą, mes ir toliau tęsiame sovietinę tiradą – apeiti, gudrauti, apgauti. Kaip buvo prieš 20 metų – taip ir dabar, kaip seime, vyriausybės aparate – taip ir viduriniame sluoksnyje. Vyriausybė neišgali nei pusės metų tvarkingai išdirbti, nes nuolat kas nors apsivagia, įstatymai apeinami, o tauta – nusivylusi. Viduriniame sluoksnyje darbą rasi pažinčių, o ne turimų žinių dėka. Kur visa tai veda? Į tautos nusivylimą ir demotyvaciją, bei milžinišką migraciją. Jaunimas nemato savo ateities čia, nes kas galėjo būti pavogta – tai padaryta prieš juos, versle vyrauja chamizmas bei švogerizmas, o kai esi alkanas, vakarų reklamos atrodo akinančiai patrauklios.
20 metų nepriklausomybės ir supuvusios sistemos rezultatas – tūkstančiai bedarbių, o verslas šaukia, jog gerų specialistų nėra. Verslininkai tikrai pradeda džiaugtis užsienyje mokslus baigusiais lietuviais, kurie atvažiuoja su kitaip suformuotu mąstymu, praktinėmis žiniomis bei motyvacija. Verslo startuolių judėjimas įrodo, jog universitetinės žinios tikrai nėra reikalingos, o kelią į šviesų bei sotų gyvenimą gali parodyti užsienio verslininkų patirtis, kultūra bei išsilavinimas. Abituriente, pagalvok apie savo šviesią ateitį. Krauk kurprinę ant pečių! Pažink tikrąjį save.